Az Integratio Alapítvány 2000-ben jött létre, az Európai Unióval és az integráció kihívásaival kapcsolatos tudományos, tájékoztató, oktatási, képzési, továbbképzési feladat ellátása céljából. Alapítványunk különös figyelmet szentelt az erdélyi és ezen belül a Temes megyei magyarok integrációját elősegítő tevékenységének, valamint az emberi és kisebbségi jogok kérdésének.
Az euróatlanti integráció 2007-es elérése után ezek a célkitűzések részben teljesültek. Az Alapítvány új célkitűzéseit a társadalomtudományi kutatás – tehetséggondozás – multikulturalizmus – közösségépítés négyszögben találta meg, amelyben helyet kaptak olyan európai értékek, mint a tudás alapú társadalom irányában való elkötelezettség, az aktív állampolgárság, a közösségi értékek, az interkulturalitás vagy a kétnyelvűség is.
Programjaink a következő négy nagy témakörbe csoportosíthatóak:
- Társadalomkutatás – az Alapítvány égisze alatt működik a Bálványos Intézet (balvanyos.org). Az intézet célja, hogy tudományosan megalapozott válaszokat adjon a romániai kisebbségi közösségek helyzetét érintő fontos kérdésekre. Az intézet különös figyelmet fordít az etnikumközi kapcsolatokkal, a nyelvpolitikával és az oktatással kapcsolatos kutatásokra. Az intézet fő tevékenységei az adatgyűjtésre, értékelésre, kutatásra és elemzésre összpontosítanak, amelyek eredményeképpen kutatási jelentések, szociológiai tanulmányok és szakpolitikai szakértői elemzések, valamint szakmai anyagok készülnek, amelyek háttéranyagként szolgálhatnak a politikai döntéshozók és érdekvédelmi szervezetek számára.
- Tehetséges diákok és a nem formális oktatás támogatása – Alapítványunk partnere a Bartók Béla Elméleti Líceum Kiválósági Pontjának, és főleg non-formális módszerekre támaszkodó programokat szervezünk az érdeklődő diákoknak. Több területen, például a társadalomtudományok területén is nagy tapasztalattal rendelkezünk, ugyanakkor olyan tevékenységek kidolgozására helyezzük a hangsúlyt, amelyeken keresztül a tanulók játékos formában tanulhatnak.
- Interkulturalitás és multikulturalitás – a mi értelmezésünkben a többnyelvűség és a multikulturalitás erény és erőforrás. Alapítványunk kiemelt figyelmet fordít olyan módszertani anyagok kidolgozására, amelyek segítik a pedagógusokat a kétnyelvű gyermekek egynyelvű iskolai környezetbe való beilleszkedésében, a magyar vagy román nyelvtudásuk fejlesztésében, valamint a társadalom többnyelvűséggel kapcsolatos attitűdjeinek megváltoztatásában. Ugyanakkor több projektben igyekeztünk problematizálni az Erdélyben vagy a Bánságban együtt élő románok, magyarok, németek vagy romák közötti törékeny kapcsolatokat.
- Aktív állampolgárság és az aktív civil társadalom kialakítása – az Alapítvány programjaiban részt vevő személyeket a szakmaiság mellett az első évek óta az aktív állampolgárság gondolata köti össze. Úgy gondoljuk, hogy programjaink társadalmilag hasznos és értékteremtő tevékenységeknek kell lenniük. Kiemelkedő projektünk ebből a szempontból a temesvaros.ro honlap, amely Temesvár múltját, jelenét és jövőjét hivatott bemutatni a városban élő magyar közösség szemszögéből, valamint a második Székelyföldi Roma Szabadegyetem, melynek célja a romák kulturális láthatóságának növelése és elismerése volt.