
„Vinerea Culturală 12.0” este un program de promovare a culturii în general și a culturii contemporane în special în rândul tinerilor. Programul realizat anual a ajuns la a XII-a ediție, anual cuprinde 250 de elevi și 15 profesori într-un șir de programe culturale oferite de oraş (vizite la galerii de artă, spectacole de teatru, concerte sau participarea la workshop-uri cu artiști plastici, muzicieni). În edițiile anterioare câte o clasă din mediul urban a participat împreună cu o clasă din mediul rural la un program cultural, oferind șansa intercunoașterii, a dezvoltării cunoștințelor și abilităților legate de diferențe interetnice și culturale. Anul trecut am extins proiectul invitând pe lângă tinerii din mediul rural, și tineri din județele învecinate (Arad) și din Ungaria, județul Csongrad (Szeged). La această ediție ne propunem realizarea unor workshopuri artistice care au ca rezultat proiecte comune care pot multiplica impactul proiectului: jurnale de călătorie, expoziții foto despre oraș, hărți mentale sau senzoriale. Prin contactul direct cu artiști, istorici, ghizi turistici, tinerii află lucruri noi despre orașul Timișoara.
Proiectul include mai multe tipuri de activități: formarea echipei de animatori culturali voluntari, tur ghidat, participare la spectacole, vizită muzeu, workshopuri artistice, workshop de evaluare.
Grupul țintă al proiectului sunt tineri din Timișoara respectiv tineri dintr-o localitate rurală din județ, dint-un alt județ (Arad sau Bihor) și dintr-o altă țară (Ungaria sau Serbia) care sunt invitați în Timișoara, ocazii cu care tinerii se cunosc și participă împreună la evenimentele culturale.
„Vinerea Culturală 12.0” a fost finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte din Timișoara. Mulţumim frumos!





